Nowy Wymiar Inwestycji - inwestycje, kryptowaluty

Kryptowaluty - Wiadomości - KryptoPorady.pl Uszczelki gumowe Hasła branży gumowej:
gumowe 
uszczelki epdm
 gumowe oringi gumowe 

gumowe

 produkty 

wyroby

 Produkcja gumy 
gumowe
 guma 
Uszczelki płaskie
 uszczelki oring 
Produkty z gumy
 

z gumy

 
Uszczelki gumowe
 

uszczelka

 
Oprogramowanie dla firm produkcyjnych

Systemy ERP dla firm.

Programy ERP. Firma informatyczna Rzeszów.


Wszystko o dinozaurach. Kolorowanki dla dzieci.

Dinozaury

Guma, a ochrona środowiska


Odpady gumowe są jednym z rodzajów odpadów, które w największym stopniu obciążają środowisko naturalne. W branży gumowej mówi się, że "guma została stworzona po to, aby trwać". W tym przypadku oznacza to, że zalety gumy (odpornośc na siły mechaniczne i działanie różnych środków) odpowiadają za trudność w jej recyklingu. Składowanie tego typu odpadów wymaga dużej przestrzeni ze względu na ich objętość. Gumę oczywiście mozna zmielić i użyć jako wypełniacz do mieszanki gumowej, jednak taka czynność wymaga zużycia sporej ilości energii. Do niedawna podstawowym sposobem na recykling gumy było jej składowanie lub spalanie w specjalnych piecach (odzysk energetyczny).

Składowanie odpadów gumowych niesie ze soba poważne ryzyko. Większośc mieszanek gumowych jest wysoko łatwopalna. A płonące odpady produkują olbrzymie ilości czarnego, duszącego, toksycznego dymu. Guma może również uwalniać różne toksyczne związki, które są wypłukiwane przez deszcz do gleby. Składy tego typu odpadów staja się również siedliskiem gryzoni.

W ostatnich latach powtało wiele firm, które zajmują się chemicznym przedwarzaniem odpadów gumowych na granulat.

Naukowcy opracowali również nowy sposób rozpadu opon na wysokiej jakości proszek gumowy (poprzez dewulkanizację i ponowną aktywację kauczuku), co stało się krokiem milowym w recyklingu opon samochodowych. Głównym problemem w recyklingu opon było ich metalowe zbrojenie, przy tej metodzie ono nie przeszkadza.

Niestety odpady gumowe są nieodzownym efektem produkcji wyrobów gumowych. Podczas produkcji wyrobów wulkanizowanych powstaje wypływka, czyli guma która wypłynęła poza formę. Tego typu odpadu nie można uniknąć, konfekcja zawsze musi być większa niż gotowy wyrób, aby guma dobrze dopłynęła do każdego zakamarka formy.
Podczas produkcji wyrobów wygrawanych z gumy, również powstają plastry z dziurami po wykrojonych np. uszczelkach. Tego typu odpadu również nie można uniknąć.
Mieszanka gumowa, z biegiem czasu starzeje się chaotycznie wulkanizując, po pewnym czasie przestaje się nadawać do użytku stając się również odpadem. Jest to nieliczny odpad gumowy, którego można uniknąć poprzez prawidłowe zarządzanie produkcją wyrobów gumowych w firmach.
Z biegiem lat odpady gumowe zasypują świat. Na szczęście naukowcy stale pracują nie tylko nad doskonaleniem mieszanek gumowych, lecz również nad recyklingiem i ponownym wykożystaniem tego surowca.