Nowy Wymiar Inwestycji - inwestycje, kryptowaluty


produkcja gumy 
uszczelki
 guma
 producent produkty gumowe
 epdm Wyroby z gumy epdm oring sbr
 gumowe
 Produkcja gumy Inwestycje w firmy produkcyjne
 odpady gumowe
 produkty
 tuleje gumowe
 
Systemy ERP dla firm.
Programy ERP. Firma informatyczna Rzeszów.Wszystko o dinozaurach. Kolorowanki dla dzieci.

Ciekawostki o gumie
1. Niektóre typy gum zbudowanych na kauczukach silikonowych można rozciągnąć bez zerwania do wymiarów 1000% większych niż pierwotne.
2. Guma została wykorzystana jako paliwo rakietowe w samolocie kosmicznym SpaceShipOne. Zamiast narażać się na eksplozje ciekłego paliwa jak np. wodór, konstruktorzy ograniczyli rryzyko wybchu wykożystując gumę. Gumy nie trzeba było tłoczyć w zbiorniki, ułożono ją w środku w postaci odpowiednich pakietów. Dzięki temu widzowie mogli podejśc do statku tuż przed startem. W latach 60. XX wieku gdy pierwsze amerykańskie pojazdy startowały w kosmos, pilot był jedynym człowiekiem w promieniu setek metrów od statku. Obsługa obserwowała start w bunkrze, w obawie o eksplozję paliwa i utleniacza.
3. Guma syntetyczna rozkłada się w środowisku naturalnym przez długie dziesięciolecia. Wyrzucanie produktów z gumy powoduje duże straty ekologiczne. 4. Guma może być utylizowana przez spalanie w specjalnie przystosownych piecach.
5.Angielskie słowo rubber, czyli guma oznacza dosłownie wycieracz. Nazwano tak gumę ponieważ jej pierwszym zastosowaniem było wycieranie błędnie zapisanych ołówkiem liter.
6. Na czysty kauczuk bardzo, bez dopełniaczy intensywnie działają czynniki utleniające, zmieniając go w smolistą lub twardą masę.
7. Kauczuk naturalny poniżej temperatury 0°Cma stałą konzystencję, jest kruchy i twardy. W miarę wzrostu temperatury staje się bardziej plastyczny, a w temperaturze 120°C staje się płynny. Powyżej temperatury 200°C kauczuk naturalny ulega stałemu, nieodwracalnemu rozpadowi, zamieniając się w lepka masę podobną do smoły i pozostaje w tej konzystencji nawet po ostygnięciu.
8. Gumę po raz pierwszy otrzymał Amerykanin Goodyear w 1839 roku podczas wulkanizacji kauczuku za pomocą siarki na zimno. Również ten sam badacz w 1852 roku wynalazł tzw. kauczuk twardy. Ch. N. Goodyear na początku chciał zachować swoje odkrycie w tajemnicy, jednak w 1843 roku w Anglii T. Hancock opatentował identyczną metodę produkcji gumy.
9. W fotografi technika gumowa bazuje na nierozpuszczalności w wodzie cienkiej warstwy mieszaniny gumy arabskiej, chromianu i pigmentu nałożonych na papier akwarelowy. Nierozpuszczalność warstwy powstaje w wyniku oddziaływania na nią promieni świetlnych, szczególnie ultrafioletowych w procesie kopiowania negatywu na papier, przez co podczas późniejszego płukania naświetlonej warstwy w wodzie miejsca potraktowane promieniami świetlnymi staną się-odpowiednio do stopnia ich naświetlenia-mniej lub bardziej rozpuszczalne. Czyli będą w większym lub mniejszym stopniu odporne na wypłukanie. Ostateczny obraz powstanie natomiast w procesie wypłukiwania, a nie wywoływania rozumianego w kategoriach fotografii bromo-srebrowej, czyli takiej z jakką mamy styczność na co dzień.
10. Wiele mieszanek gumowych zawiera metale dlatego tego typu materiały przewodzą prąd elektryczny.
11. Nie każda guma jest czarna. Np. Domieszkowanie pięciosiarczkiem antymonu Sb5S5 powoduje zabarwienie gumy na czerwono. By wykonać gumę w określonym kolorze, potrzeba dla danego koloru osobnej lini produkcyjnej, by maszyny produkcyjne nie barwiły na inny kolor. Dlatego najtańszym i najprostrzym sposobem jest wykonanie gumy bez koloru czyli czarnej.
